Ozonowanie czyli dezynfekcja bez użycia chemii

Ozonowanie – ekologiczna dezynfekcja bez chemii

Dezynfekcja ozonem to proces wykonywany rutynowo w miejscach takich jak szpitale czy gabinety kosmetyczne. Jego celem jest całkowite wyeliminowanie z odkażanej powierzchni drobnoustrojów, zwłaszcza wirusów, grzybów i bakterii. W procesie wykorzystywane są zazwyczaj silne środki chemiczne, jednak w niektórych przypadkach – zwłaszcza tam, gdzie z dezynfekowanych przestrzeni korzystają osoby wrażliwe, korzystanie z chemii wiąże się z ryzykiem powstawania podrażnień. W takich sytuacjach z powodzeniem stosowana może być skuteczna – i znacznie bardziej ekologiczna – alternatywa dla dezynfekcji chemicznej, czyli odkażanie ozonem.

Co to jest ozon i jakie są jego właściwości?

Ozon to nic innego jak odmiana tlenu. Ten gaz spotykany jest w naturze w atmosferze ziemskiej, gdzie tworzy naturalną barierę chroniącą nas przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jego charakterystyczny zapach najłatwiej wyczuć w powietrzu tuż po burzy – to charakterystyczne, “rześkie” powietrze. Ozon działa bakteriobójczo – około 50 razy skuteczniej i 3000 razy szybciej niż chlor. W atmosferze łączy się zanieczyszczeniami, powodując ich utlenianie.  Dezynfekujące właściwości ozonu sprawiają, że ma on zastosowanie w takich procesach jak:

  • odkażanie wody pitnej,
  • dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni użytkowych,
  • odgrzybianie,
  • usuwanie wilgoci i pleśni z pomieszczeń,
  • eliminowanie nieprzyjemnych zapachów.

Ozonowanie w praktyce – gdzie wykorzystuje się ozon

Ozonowanie. Dezynfekcja ozonem.

Ozonowanie. Generator ozonu.

Ozonowanie to metoda, która sprawdza się doskonale w różnych warunkach. Ozon powszechnie wykorzystywany jest do dezynfekcji w szpitalach i w obiektach takich jak baseny, gabinety kosmetyczne i zabiegowe, salony odnowy biologicznej i SPA. Może być z powodzeniem stosowany również w budynkach mieszkalnych, zwłaszcza tam, gdzie mieszkają osoby wrażliwe i alergicy. Popularną usługą jest również ozonowanie samochodów – pozwala ona na usunięcie z auta nieprzyjemnych zapachów i dokładne wyczyszczenie klimatyzacji.

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów ozonem

Zapachy pozostawiane przez zwierzęta domowe, dym papierosowy, pleśń i wilgoć są bardzo trudne do usunięcia przy użyciu tradycyjnych środków. Ozon pozwala je wyeliminować i jest w pełni bezpieczny dla tapicerki samochodowej, części mechanicznych i innych dezynfekowanych powierzchni. W przeciwieństwie do innych środków chemicznych, ozon jest całkowicie bezbarwny i bezwonny, toteż nieprzyjemny zapach po prostu utlenia się wraz z gazem. Zapachy po prostu są usuwane a nie zastępowane wonią środków do czyszczenia.

Odgrzybianie ozonem – czy to naprawdę działa?

Ozonowanie eliminuje skutecznie wszelkie bakterie, grzyby i pleśnie, które mają tendencję do odkładania się w kanałach wentylacyjnych, piwnicach i rzadko wietrzonych pomieszczeniach. Mikroorganizmy nie są w stanie uodpornić się na działanie ozonu, toteż metoda ta gwarantuje utrzymanie wysokiego poziomu higieny.

Czy ozonowanie jest szkodliwe?

W Internecie pojawiają się głosy, krytykujące dezynfekcję ozonem i wskazujące jej możliwe negatywne konsekwencje dla zdrowia. Takie doniesienia należy zdecydowanie zdementować – nie udowodniono naukowo żadnego, negatywnego wpływu ozonowania na ludzki organizm. Ozon może być wykorzystywany bezpiecznie zarówno do sprzątania, dezynfekcji jak i uzdatniania wody.

Podsumowanie
Ozonowanie czyli dezynfekcja bez użycia chemii
Nazwa artykułu
Ozonowanie czyli dezynfekcja bez użycia chemii
Opis artykułu
Ozonowanie. Dezynfekcja ozonem to proces wykonywany rutynowo w miejscach takich jak szpitale czy gabinety kosmetyczne. Jego celem jest całkowite wyeliminowanie z odkażanej powierzchni drobnoustrojów, zwłaszcza wirusów, grzybów i bakterii.
Autor
Opublikował
Ekologiczna Mobilna Myjnia Parowa Clean Steam
Logo redakcji