Czyszczenie parą – jak to działa?
Urządzenia do czyszczenia parą wykorzystywane są od lat zarówno w przemyśle, jak i w warunkach domowych do skutecznego usuwania uciążliwych zabrudzeń oraz dezynfekcji. Myjnie i myjki parowe wykorzystują rozgrzaną do temperatury ponad 100 °C wodę do wytworzenia strumienia pary wodnej o silnych właściwościach czyszczących i dezynfekujących. Ponieważ para, jaką wytwarza ekologiczna myjnia zawiera jedynie 5 – 6% wody, potocznie nazywana jest suchą a myjnie mogą być wykorzystywane również do czyszczenia urządzeń wrażliwych na wilgoć, takich jak urządzenia elektryczne czy elementy wyposażenia samochodów.
Czyszczenie parą – efekty
Myjnia parowa emituje parę pod niewielkim ciśnieniem, która dociera do najdalszych zakamarków czyszczonej powierzchni lub wgłąb tkaniny, podczas czyszczenia dywanów lub tapicerki. W przypadku tradycyjnych metod sprzątania dotarcie do tych problematycznych miejsc nie byłoby możliwe. Para skutecznie usuwa nawet stary brud, zaschnięty tłuszcz, zaprane plamy oraz nieprzyjemne zapachy, takie jak dym papierosowy, aromaty z kuchni czy zapach zwierząt. Ze względu na wysoką temperaturę, para wodna ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, może być zatem wykorzystana do kompleksowej dezynfekcji pomieszczeń i samochodów.
Praktyczne zastosowania czyszczenia parą
Każda pani domu zdaje sobie sprawę, jak trudno skutecznie doczyścić kafelki, tłuszcz na kuchennym okapie czy zapieczone zabrudzenia w piekarniku. Myjka parowa usuwa trudne zabrudzenia szybko i trwale, nie powodując uszkodzeń ani odbarwień czyszczonych powierzchni. Sprzątanie myjką parową nie wymaga wykorzystania żadnych dodatkowych kosmetyków ani detergentów, toteż metoda jest z powodzeniem stosowana w zakładach przetwórstwa spożywczego, restauracjach czy hotelach. To także prosty sposób na kosmetykę auta – ekomyjnia jest w stanie doczyścić zarówno tapicerkę, karoserię jak i zabrudzenia wewnątrz samochodu.