Czyszczenie nagrobków i ich sprzątanie

Czyszczenie nagrobków – kiedy i dlaczego warto zadzwonić po specjalistę?

Czyszczenie nagrobków i sprzątanie grobów to ciężka praca, choćby dlatego, że większość z nas za generalne porządki zabiera się zaledwie raz w roku przed Dniem Wszystkich Świętych. Tymczasem zabrudzenia na pomnikach gromadzą się miesiącami i składają nie tylko z kurzu, ale też grzybów, mchu czy wosku. Czy chcąc doprowadzić pomnik do reprezentacyjnego wyglądu, jesteśmy skazani na wielogodzinne szorowanie? Niekoniecznie – czasem prościej i bezpieczniej jest skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu, oferującego usuwanie zabrudzeń z nagrobków. Takie usługi wcale nie muszą być drogie!

Sprzątanie nagrobków – jak wybrać profesjonalny serwis?

Rynek usług związanych z opieką nad grobami jest coraz bardziej konkurencyjny, jednak wciąż łatwo natknąć się na nim na amatorów, których pomoc ogranicza się do uprzątnięcia z płyty nagrobnej liści i powierzchownego mycia. Tymczasem zwykła woda z detergentem nie jest w stanie zmyć trudnych osadów spalin, narosłego mchu ani usunąć z nagrobka plam wosku. W dodatku zbyt inwazyjne czyszczenie może prowadzić do uszkodzenia zabrudzonej powierzchni – na przykład powstawania przebarwień czy zarysowań. Aby uniknąć tego typu przykrych niespodzianek, warto zwrócić się po pomoc do firmy oferującej czyszczenie nagrobków myjką parową.

czyszczenie nagrobków mycie grobów sprzątanie nagrobków

Mycie i sprzątanie grobów. Czyszczenie nagrobków parą.

Czyszczenie nagrobków myjką parową – krok po kroku

Usuwanie zabrudzeń z pomników nagrobnych zawsze należy rozpocząć od sprawdzenia, z jakiego materiału są wykonane. Płyty nagrobne z lastrico, kamienia czy granitu mogą bowiem wymagać nieco innego traktowania. Następnie woda w myjce parowej podgrzewana jest do wysokiej temperatury. Pracownik serwisu kieruje na zabrudzony nagrobek strumień pary wodnej, podgrzanej do bardzo wysokiej temperatury. Aktywna piana oddziałuje na zabrudzenia i rozpuszcza je, nawet w trudno dostępnych miejscach. Brud, głęboko wtarte osady spływają z oczyszczanej płyty nagrobnej wraz z odrobiną wody, która skrapla się podczas procesu czyszczenia. Co istotne, proces odbywa się bez naruszenia czyszczonej powierzchni, nawet jeśli nagrobek jest uszkodzony czy popękany.

Usuwanie wosku z płyt nagrobnych myjką parową

Plamy z wosku to jedne z najczęstszych a zarazem najtrudniejszych do usunięcia zanieczyszczeń nagrobków. Wosk szczelnie zakleja pory kamiennej powierzchni a ten barwiony może w dodatku powodować powstawanie kolorowych plam. Usuwanie wosku przy pomocy myjni parowej to bodaj najefektywniejsza metoda, która w dodatku nie wymaga stosowania żadnych chemikaliów. Urządzenie do czyszczenia parą po prostu rozpuszcza wosk, nawet na chropowatej powierzchni.

Myjka parowa a mech, grzyb i trudne naloty na grobie

W przypadku najbardziej odpornych na czyszczenie zabrudzeń, czyszczenie z wykorzystaniem pary jest po prostu jedynym sposobem, aby doprowadzić nagrobek do pożądanego stanu. Dobierając odpowiednio ciśnienie pary, serwis jest w stanie pozbyć się z płyty nagrobnej różnego rodzaju porostów i glonów. Gorąca para ma także właściwości grzybobójcze, co dodatkowo zabezpiecza czyszczoną powierzchnię przed szybkim nawrotem problemu.

Skuteczne oczyszczanie liter i elementów dekoracyjnych na nagrobkach

Ekologiczne czyszczenie parą ma jeszcze jedną przewagę nad tradycyjnymi sposobami sprzątania nagrobków – to zdecydowanie najprostszy sposób, aby przywrócić świetność wszelkim płaskorzeźbom i innym elementom ozdobnym, spotykanym na cmentarzu. Gorąca para usuwa śniedź z mosiężnych liter i wypłukuje brud z zagłębień, dzięki czemu napisy odzyskują czytelność i wyrazistość. W dodatku cały proces przebiega szybko, dzięki czemu efekty sprzątania widoczne są natychmiast.

Podsumowanie
Czyszczenie nagrobków i ich sprzątanie.
Nazwa artykułu
Czyszczenie nagrobków i ich sprzątanie.
Opis artykułu
Mycie grobów myjką parową. Czyszczenie grobów parą. Usuwanie wosku z płyt nagrobnych myjką parową oraz pozbywanie się mchu czy innych zabrudzeń z płyty nagrobnej. Skuteczne oczyszczanie liter i elementów dekoracyjnych na nagrobkach. Ekologiczne mycie grobów.
Autor
Opublikował
Ekologiczna Mobilna Myjnia Parowa Clean Steam
Logo redakcji